Enter your keyword

Bulletin 33: ELECTION 2016 RESULTS FOR AREA REPRESENTATIVES

Bulletin 33: ELECTION 2016 RESULTS FOR AREA REPRESENTATIVES

Bulletin 33: ELECTION 2016 RESULTS FOR AREA REPRESENTATIVES

NORTHZONE (ADEL ROAD)

ZIP CODE (NO. OF AREA REPRESENTATIVE POSITIONS)
77014 (TWO)
1. MOHAMMAD IQBAL 57 ELECTED
2. ARSHAD KHAWAJA 43 ELECTED
3. SALEEMA GUL 26

77066 (TWO)
1. KASIM PATEL ELECTED
2. VACANT

77067 (TWO)
1. SYED SULTAN AHMED 8
2. MOUGHEES HAYAT 16
3. ZAHEER UDDIN AHMED 29 ELECTED
4. BADAR ALAM 50 ELECTED

77388 (TWO)
1. KHALED ARABI KATBI ELECTED
2. VACANT

77068 (TWO)
1. BABER AHMED ELECTED
2. VACANT

77073 (ONE)
1. FAISAL SYED ELECTED
2. VACANT

77086 (ONE)
1. JAWED LIMBADA ELECTED
2. VACANT

77088 (ONE)
1. ABDUL BADAT 13 ELECTED
2. MOHAMMAD ZUBAIR BOBAT 10

77379 (ONE)
NOVEED F. MALIK WILL BE ANNOUNCED LATER

77373, 77339, 77037, 77038, 77380, 77385, 77396, 77433, 77263, 77065, 77064, 77090, 77346, 77040, 77069, 77070, 77386, 77338, 77002, 77042, 77044, 77074, 77083, 77242, 77267, 77357, 77389, 77494 (TWO)
SULEMAN PATEL MOHAMMED HADIUR RAHMAN
AHMAD MAHMOUD NOVEED F. MALIK
AZAM FAROOQ WILL BE ANNOUNCED LATER

NORTHZONE (CHAMPIONS)

ZIP CODE (NO. OF AREA REPRESENTATIVE)
77068 (ONE)
1. FAREEHA AZIZ 16 ELECTED

77070 (TWO)
1. KHALID CHOHAN 17 ELECTED
2. M. ZAKIR HUSSAIN 24 ELECTED
3. HANA HAMAD 13

77375 (TWO)
1. MUHAMMAD ADIL FARZOK ELECTED
2. NAEEM RAJA ELECTED

77377(TWO)
1. WAQAR KHAN ELECTED
2. ASHRAF A. THANWEY ELECTED

77379 (TWO)
1. IMRAN NATHANI 76 ELECTED
2. SIRAJ UDDIN MINHAJ MOHAMMAED 76 ELECTED
3. BABER PASHA 23
4. SYED ABDUL RAZZAQ

77388 (TWO)
1. SAFRA KHAN ELECTED
2. VACANT

77030, 77064, 77088, 77094, 77346, 77374, 77014, 77429, 77065, 77066, 77090, 77373, 77395, 77389, 77069 (TWO)
1. THAHIRA AHMED 9
2. ADNAN FAREED ZAFAR 12 ELECTED
3. MIRZA BAIG 14 ELECTED

NORTHZONE (CYPRESS)

ZIP CODE (NO. OF AREA REPRESENTATIVE)
77429 (TWO)
1. MAHRUKH NASIR 14
2. JAVED IQBAL 25 ELECTED
3. ALA UDDIN AHMED 42 ELECTED

77433 (TWO)
1. MOHAMMAD SABIR HUSSAIN 15
2. SYED NAYEEMUL HASAN 34 ELECTED
3. AMINE BELMOKADEM 4
4. RAFIQ UL KHAN 15
5. IMRAN KHAN 33 ELECTED

77065, 77375, 77377, 77379, 77396, 77397, 77428, 77466, 77095 (TWO)
1. SAMEENA AHMED ELECTED
2. MOHSIN RASHID ELECTED

NORTHZONE (WOODLANDS)

ZIP CODE (NO. OF AREA REPRESENTATIVE)
77382 (TWO)
1. OMAR EL KORDY 18 ELECTED
2. RAMEZ SHOKEIR 14
3. YASSER ENAM 24 ELECTED

77388, 77381, 77354, 77386, 77389, 77384, 77385, 77373, 77380, 77362, 77316, 75951, 77393 (TWO)
1. RONALD DIRKSEN ELECTED
2. VACANT

NORTHWEST ZONE (BEAR CREEK)

ZIP CODE (NO. OF AREA REPRESENTATIVE)
77041 (TWO)
1. KHWAJA TANZEEM ELECTED
2. VACANT

77084 (TWO)
1. MOHAMMAD ASIF AQIL 55
2. NEELOFER JAKVANI 77 ELECTED
3. JAMAL AL MANSARI 13
4. MOHAMMAD BAQA 38
5. SITWAT SIDDIQUI 63 ELECTED

77095 (TWO)
1. AZMI MOHAMAD ALWAN 31 ELECTED
2. AMIN MAKDA 34 ELECTED
3. ABDUL RAHMAN ZAKIR

77433 (TWO)
1. AHMAD EL MASRI
2. ASHRAF MOTON 34 ELECTED
3. SHAKEEL KAZMI 36 ELECTED

77449 (TWO)
1. KHURSHID A QURESHI 16 ELECTED
2. KHALIQ UZ ZAMAN 12
3. SOHAIL TELFAH 17 ELECTED

77429, 77079, 77450, 77494, 77493, 77094, 77024, 77040, 77055, 77056, 77074, 77077, 77079, 77083, 77065, 77070, 77082, 77375 (TWO)
NO CANDIDATE

NORTHWEST ZONE (KATY)

ZIP CODE (NO. OF AREA REPRESENTATIVE)
77494 (TWO)
1. YASIN SAHIB ELECTED
2. HANIF MOHAMMAD ELECTED

77450 (TWO)
1. VACANT
2. VACANT

77449, 77094, 77493, 77257, 77277, 77406, 77407, 77452, 77459, 77469 (TWO)
1. MOHAMMAD ABDUL MOQUEET ELECTED
2. VACANT

NORTHWEST ZONE (SPRING BRANCH)

ZIP CODE (NO. OF AREA REPRESENTATIVE)
ALL POSITIONS ARE VACANT IN ALL ZIPCODES

SOUTH ZONE (BRAND LANE)

ZIP CODE (NO. OF AREA REPRESENTATIVE)
77074 (TWO)
1. TAUSIF H. SHAH ELECTED
2. MOHAMMAD H. SIDDIQUE ELECTED

77459 (TWO)
1. ASIF MALIK
2. TAUQIR M. SHEIKH WILL BE ANNOUNCED LATER
3. SOHRAB GILANI
4. SHAHZAD NASEER

77477 (TWO)
1. UMAIR AHMED 24 ELECTED
2. TOQUEER RIZVI 26 ELECTED
3. KAMRAN KHAN 18

77478 (TWO)
1. MOHAMMAD MUNAWAR 12 ELECTED
2. TARIQ AZIZ 9
3. AHSAN ZAHEER 10
4. MOHAMMED HANIF 11 ELECTED

77479 (TWO)
1. ABDUL RASHID KHALFE 35
2. FEROZE PAREKH 39
3. JAMIL KHALID 53 ELECTED
4. SAMER EL SAADI 45 ELECTED

77035, 77045, 77071, 77081, 77401, 77405, 77021, 77435, 77469, 77489, 77004, 77025, 77030, 77054, 77083, 77254, 77469, 77498, 77545, 77583 (TWO)
1. PETER H. WAXALI ELECTED
2. MAHMOUD ALI MOHAMMAD ELECTED

SOUTHWEST ZONE (MISSION BEND)

ZIP CODE (NO. OF AREA REPRESENTATIVE)
77077 (TWO)
1. KHURRAM IQBAL ELECTED
2. OMAR ERTIMEH ELECTED

77082 (TWO)
1. FARRUKH SHAHZAD ELECTED
2. JAWAD FAROOQ ELECTED

77083 (TWO)
1. KHANDAKER SAYDUR RAHMAN ELECTED
2. NISAR A SHAKIR ELECTED

77407 (TWO)
1. TAIMUR SIDDIQUI ELECTED
2. MATIN BAJIGHAR ELECTED

77072, 77450, 77479, 77494, 77498, 77027, 77042, 77056, 77024, 77027, 77058, 77087, 77036, 77099 (TWO)
1. MOHAMMED ARIFUR RAHMAN ELECTED
2. DIA ALMASRI ELECTED

SOUTHWEST ZONE (NEW TERRITORY)
ZIP CODE (NO. OF AREA REPRESENTATIVE)

77407 (TWO)
1. RASHEED MOHAMMED KHAN ELECTED
2. VACANT

77479 (TWO)
1. KHAWAJA KAMRAN ELECTED
2. SAFIA MISTRY ELECTED

77498 (TWO)
1. MOHAMMAD SALEEM-UDDIN ELECTED
2. ZAFAR MANSURI ELECTED

77478 (TWO)
1. VACANT
2. VACANT

77469, 77406, 77471, 77414, 77042, 77082, 77083, 77468, 77477, 77478, 77494 (TWO)
1. ABDUL RAPHE MOHAMMED ELECTED
2. VACANT

SOUTHWEST ZONE (SYNOTT ROAD)

ZIP CODE (NO. OF AREA REPRESENTATIVE)
77083 (TWO)
1. ANOWARUL BASHAR 5
2. USMAN TOOR 31 ELECTED
3. MOHAMMED RASHID 4
4. ZAHEER S. ANWAR 32 ELECTED

77099 (TWO)
1. PERVAIZ QURESHI ELECTED
2. MUHAMMAD IJAZ ELECTED

77478 (TWO)
1. ABDUR RAHMAN SIDDIQUI 26 ELECTED
2. MOHAMMAD TAHIR SALEEM 24 ELECTED
3. SYED AIJAZ RIZVI 14

77498 (TWO)
1. NAEEM UDDIN KHAN 36 ELECTED
2. SAYYADAIN ZARIFF 24 ELECTED
3. FARHANA WIQAR

77072 (TWO)
1. RAYYAN TAFSIR ELECTED
2. ABDUL MALIK ELECTED

77036 (TWO)
1. VACANT
2. VACANT

77477, 77073, 77066, 77042, 77077, 77407, 77082, 77479, 77803, 77495, 77494, 77107, 77063, 77037 (TWO)
SYED I NASEER
KHURSHEED A KHAN WILL BE ANNOUNCED LATER
ISMAIL BAKER
MUHAMMAD HANIF SAMANA

SOUTHEAST ZONE (BAY TOWN)

ZIP CODE (NO. OF AREA REPRESENTATIVE)
77521 (TWO)
1. TARIQ MANSOOR 6 ELECTED
2. SAQIB GHULAM HUSSAIN 8 ELECTED
3. MUHAMMAD N AULAKH 5

77505, 77520, 77521, 77523, 77532, 77571, 77706, 77707 (TWO)
1. VACANT
2. VACANT

SOUTHEAST ZONE (NORTH SHORE)

ZIP CODE (NO. OF AREA REPRESENTATIVE)

77015 (TWO)
1. MOHAMMAD ELHOMMOUD ELECTED
2. TARIQ FAROOQUI ELECTED

77013, 77049, 77044 (TWO)
1. JAMAL CHAHINE ELECTED
2. VACANT

SOUTHEAST ZONE (HWY 3)

ZIP CODE (NO. OF AREA REPRESENTATIVE)
77034 (TWO)
1. MOHAMMAD SHAHJAHAN ELECTED
2. SHAHIN I CHOWDHRY ELECTED

77059 (TWO)
1. MOHAMMAD ABID ELECTED
2. VACANT

77062 (TWO)
1. SIRAJ JALALI ELECTED
2. TALAT HUSSAIN ELECTED

77089 (TWO)
1. VACANT
2. VACANT

77546 (TWO)
1. VACANT
2. VACANT

77573 (TWO)
1. MOHAMMED BAQUI ELECTED
2. MOHAMMAD RAFIKHUL ISLAM ELECTED

77566, 77536, 77521, 77511, 77506, 77502, 77058, 77054, 77020, 77030, 77565, 77571, 77061, 77540, 77587, 77705, 77707, 77055, 77075, 77583, 77586, 77549, 77550, 77504, 77503, 77048, 77505, 77598, 77029, 77548, 77706 (TWO)
1. AFTAB IQBAL ELECTED
2. KAZI BARKAT ULLAH ELECTED

SOUTHEAST ZONE (PEARLAND)

ZIP CODE (NO. OF AREA REPRESENTATIVE)

77581 (TWO)
1. ASEM SOUMAN ELECTED
2. VACANT

77584 (TWO)
1. SAMINA SHEIKH 22
2. SHABANA KHOKHAR 50 ELECTED
3. MOHAMMAD ELIAS BISWAS 57 ELECTED

77089, 77578, 77047, 77048, 77075, 77076, 77511, 77524, 77550, 77583 (ONE)
1. SYED S HASAN 12 ELECTED
2. NURUR KHAN

No Comments

Post a Comment

Your email address will not be published.